Akvarel s Jitkou - pomůcky, recenze

Umton – akvarelové barvy, se kterými maluji od roku 2001

Akvarelové barvy Umton mám už roky a pořád mi dobře slouží. Jsou důkazem toho, že kvalita nestárne. Jsou se mnou už skoro 20 let (v roce 2019). Některé z barev doslova. Vážně. Mám je ještě z doby, kdy jsem si koupila svou první sadu „opravdových“ akvarelů.

Původní sadu jsem si postupně doplnila o další odstíny. I to je velká výhoda uměleckých akvarelů – dají se nakupovat i po jednotlivých barvách. Nemusíte hned kupovat celou sadu.

Štolo – Dílo – Umton

Akvarelové barvy Umton snadno poznáte od jiných akvarelů, prodávají se v nádherném dřevěném boxu. Liší se i tvarem pánviček, ve kterých jsou barvy uloženy. Umton má čterečky, ostatní výrobci obdélníčky :).

umton akvarel

Samotná značka Umton má bohatou historii: mistrovské akvarely značky Štolo (jak se Umton původně jmenoval), založil r. 1910 akademický malíř Josef Štolovský jako rodinnou firmu. Vyráběli mistrovské akvarelové, olejové a temperové barvy.

umton akvarel

Jedna z mých nejoblíbenějších barev – chromoxid tupý :). Moc příjemná a přirozená zelená, kterou ráda používám. Dobře funguje i ve směsích a při položení na papír vytváří pěknou texturu.

Akvarely se nejlépe míchají na porcelánu, to je známá věc. Moje sada má navíc velice praktickou porcelánovou paletu s prostornými přihrádkami. Někdy mi ale nestačí, a tak si k ruce beru ještě porcelánový talíř.