Pečená řepa a špaldové bochánky
Dnes jen nenáročné vaření, bojujeme doma s virózou. Vařilo a peklo se víceméně samo.
Domácí pomazánka s pažitkou, co nám roste za oknem, špaldové bochánky s černuchou a pečená řepa.
Bochánky
300g špaldové mouky (Harmonie)
200g obyčejné hladké mouky
2 – 3 hrnky vlažné vody (záleží na mouce)
2/3 kostky droždí
1/2 hrnku oleje
4 lžíce cukru
lžička soli
na posypání sezam, černucha
V míse rozpustím droždí ve vodě přidám cukr a postupně i další suroviny, olej přidávám až jako poslední.
Těsto nechám v míse pod utěrkou kynout tak dlouho, dokud nezdvojnásobí objem. Těsto důkladně propracuji, dokud není „sametové“.
Troubu rozpálím na 200 oC, mezitím vytvaruji bochánky, které posypu sezamem a černuchou. Aby bochánky ještě pěkně nabyly při pečení, dbám na to, abych měla v troubě dostatek páry. Toho docílím tak, že na rošt pod plech s bochánky vložím ještě plech plný vody.
Bochánky peču tak dlouho, dokud nezrůžoví (cca 18-30 min dle trouby).
Současně s bochánky jsem pekla i řepu.
Pečená řepa s hořčičným semínkem
Pěknou červenou řepu oloupu a nakrájím na plátky cca 0,5 cm silné, položím na rošt v pekáčku, osolím a posypu mletým hořčičným semínkem (melu si sama v mlýnku na pepř), pokapu olivovým olejem a peču, dokud řepa nezměkne.
Potom šťávu, co se uvolnila během pečení, ochutím trochou citronové šťávy a případně dosolím.
Podávám vlažné či studené se s pečivem a smetanovým sýrem či tvarohem s bylinkami.






One Comment
Ajka
zajímavý recept, zkusím:-)
Ajka