Akvarel s Jitkou - kurzy

Inspirace, nebo už je to plagiát? Jak se v tom vyznat?

Kde brát inspiraci a jak s inspirací nakládat? Co je ještě v pořádku, co už je za hranou?

Před nedávnou dobou mě jedna moje studentka upozornila na to, že na nejmenovaném webu našla článek, který jakoby z oka vypadl tomuhle textu.

Najdi 10 rozdílů

Taky jste jako děti rádi hráli tuhle hru? V mém případě nebyla ani zdaleka tek zábavná. V první chvíli mi bylo, jako když mě někdo bouchne pěstí do žaludku. Moje slova, obraty a fráze, jen tak lehce pozměněné.

Ale protože jsem nechtěla jednat nějak zbrkle, nasdílela jsem oboje ke konzultaci do jedné moc fajn facebookové skupiny a požádala o názor ostatní. Utvrdila jsem se zároveň v tom, jak moc je důležité informovat o tom, co je inspirace a co plagiát.

inspirace a plagiát

Upřímně, oblast autorských práv je velmi složitá, a přiznám se, taky jsem v minulosti stála tak říkajíc na tenkém ledě. Právě proto je moc důležité znát alespoň základní principy.

Kde brát inspiraci?

Jako výtvarnice a lektorka vlastně pořád něco nového vymýšlím, někdy to jde lépe a jindy hůř. Vymýšlím vzory na nové produkty, texty sem na blog, návody pro vás na youtube, nebo ladím náměty pro školu akvarelu. Na první pohled to vypadá jako velká pohoda, prostě si jen tak maluju, co mě napadne, no ne?

Kéž by to tak bylo doopravdy! Ne, že bych si stěžovala na nedostatek inspirace, to zas ne. Někdy mám inspirace tolik, že nevím, co dřív, jindy je potřeba múze trošku pomoci. Pro mě je velkou inspirací příroda – kytičky, lístečky, ptáčci – je toho spousta, co se dá malovat. Vedu si kupříkladu vlastní herbář, sbírám zajímavé listy a plody a buď si je fotím, nebo suším a lisuji.

Skvělou inspiraci můžete nasbírat na cestách nebo i obyčejné vycházce. Stačí se pozorně dívat. Barevnost, tvary, nálada… chutě i vůně! Lidé na ulici, aranžmá výloh… To všechno se může krásně prolnout do vaší tvorby. Můžete taky koukat ke zkušenějším kolegům – osobně mám moc ráda iluminované rukopisy a staré herbáře.

inspirace přírodou

Protřepat, nemíchat!

Líbí se vám něčí styl, barevnost, nebo jemná linka? Skvělé, máte základ, na kterém můžete začít stavět. Ostatně, i staří mistři se učili kopírováním a nápodobou. Vždycky je ale stěžejní přidat něco svého. Tu poslední, ale zároveň hlavní ingredienci, která všechno propojí a vy vytvoříte něco nového. A ano, nemusí to jít vždycky snadno.

Inspirace je bezva, nebo snad ne?

Sociální sítě a internet vůbec, to je kapitola sama pro sebe. Na první pohled úžasný a bezbřehý zdroj inspirace, ale pozor! Tady už je trochu nebezpečno. Nádherné fotky, obrázky, ilustrace… To všechno láká k tomu, zkusit si podle těchto „předloh“ malovat! Vždycky, když nad nějakým obrázkem nebo fotografií budete přemýšlet, že by to byla skvělá inspirace, a vy jste ho chtěli využít jako předlohu, měla by se vám v hlavě rozsvítit kontrolka: Pozor, AUTORSKÉ PRÁVO!

návod časopis Kreativ

Cokoli vidíte na internetu, je vždy něčí práce a má k ní autorská práva. V ČR se dokonce nelze vzdát autorských práv. Bezpečné pravidlo je, pokud se budete někým inspirovat, vždycky ho označte. Pokud autora nemůžete dohledat, alespoň nasdílejte váš výtvor a vedle něj fotku originálu s poznámkou, že vám tato práce posloužila jako inspirace.

Před 3 lety jsem absolvovala perfektní přednášku na téma autorských práv u Petry Dolejšové, vřele doporučuju, pokud uvažujete o tom, že byste se kreativní tvorbě chtěli věnovat profesionálně!

Předlohy z kurzů a návody z časopisů a knih

Jako lektorka povzbuzuji své studenty k tomu, ať klidně v počátcích své práce malují podle postupu někoho jiného (ostatně celý koncept mých online kurzů stojí na tomhle principu), ať svými obrázky podarují celou širokou rodinu. Upozorňuji je ale, že je vždycky otázkou dobrých mravů uvést autora předlohy, když budou chtít obrázek sdílet na sociálních sítích.

návod na akvarel

Je úplně v pořádku, pokud si namalujete PRO SVOU SOUKROMOU POTŘEBU obrázek podle návodu. Zajíček vznikl podle jednoho z návodů na akvarel, které píšu už třetím rokem pro časopis Kreativ. Moc mě potěšilo, že mi čtenářka taky dala vědět, jak se jí malovalo :). Je to pro mě cenná zpětná vazba a moc za ní děkuji!

inspirace

Nikdy NEPRODÁVEJTE práce, které vznikly podle někoho jiného. Je jedno, jestli jde o předlohy z kurzu, knihy nebo časopisu. Nejsou totiž úplně vaše. Už vůbec nemluvím o tom, že „přemalujete“ něčí obrázek nebo fotografii.

Na kreativním prodejním portálu Fler.cz dokonce ani nesmíte prodávat práce, které vznikly podle návodů v knihách nebo časopisech.

A jak to dopadlo s mým článkem o vodovkách? Text po upozornění stáhli a nahradili jiným. Jsem moc ráda, že spousta z vás, co si malujete pro radost, tuhle citlivou oblast začíná vnímat a chápat.

Udělejte si vlastní zdroje inspirace:

  • foťte si, co vás zaujme
  • veďte si skicák s nápady, i když vám to třeba zkraje třeba nepůjde, časem se můžete ke starším nápadům vrátit a využít je pro další tvorbu
  • pište si poznámky, co vás zaujalo
  • trénujte kreativitu – zapište se do kurzu, sledujte návody na YT, zapojte se do kreativní výzvy (nezapomeňte ale při případném sdílení uvést původního autora)
  • malujte nebo trošku tvořte každý den