DIY - vyrobte si

Jak snadno malovat velikonoční vajíčka akvarelem

Obyčejné barvy a obtisky na vajíčka vás nebaví? Možná jste na tom jako já, a během let vyzkoušeli ledacos. Barvili jste vajíčka v cibulových slupkách nebo jiných přírodních barvivech, batikovali voskem nebo jinak experimentovali. Zkusili jste už ale malovat vajíčka akvarelem? Zní vám to bláznivě?

skořápka před malbou akvarelem

Co budeme k malování vajíček akvarelem potřebovat?

Pomůcky nejsou nijak speciální. Vystačíte si s tím, co možná už máte doma.

Pokud nemáte přímo akvarelové barvy, můžete zkusit obyčejné vodovky. Co potřebujeme, jsou barvy na vodní bázi. Výborně fungují třeba anilinky, ale dobře se maluje i kvašem nebo akrylovou barvou. Akrylová barva má tu výhodu, na skořápce pěkně drží a není úplně potřeba malbu přelakovávat.

  • barvy
  • štětce – spíš tenčí
  • voda + hadřík
  • vyfouknuté skořápky vajec (výduňky)
kraslice akvarel

Přípravy před malováním

Vajíčko je přirozeně mastné, je to ochrana zárodku před vnějšími vlivy. Protože budeme malovat vodou ředitelnými barvami, které na mastný povrch nechytají dobře, je dobré skořápku před malovámím opatrně odmastit. Osvědčilo se mi důkladnější omytí ještě před vyfukováním, kdy je vajíčko tak nějak bytelnější. Po vyfouknutí už jen lehce domyju a osuším. Vajíčka jsou tak připravena pro malbu akvarelem.

vajíčka akvarelem

Jak malovat kraslice akvarelem?

Jestli s malbou začínáte, zkuste na začátek jednodušší motivy. Vaječná skořápka se chová trošku jinak, než čtvrtka, tak bude možná chvilku trvat, než to „dostanete do ruky“. Hezky vypadají rostlinné motivy. Ty mám osobně nejradši. Zkuste ale klidně pruhy a proužky, nebo jiné abstraktní prvky.

Chcete se naučit malovat půvabné květinové motivy snadno a hravě? Ráda to naučím i vás!

TIP: Osvědčilo se mi pracovat spíš s barvou hustší, méně naředěnou. Ta pak na skořápku lépe chytá. A to i v případě, že jste skořápku málo odmastili.

kraslice akvarel a kvašové barvy

Vaše malovaná vajíčka můžete sdílet na instagramu s označením #akvarelsjitkou @jitkazajickova, vaše obrázky tak uvidím a budu je moct přesdílet dál, pro inspiraci ostatním.

Přeji vám hezké Velikonoce,

Jitka ♥