dusk akvarel green
Akvarel s Jitkou - pomůcky, recenze

Kouzelné dusk akvarely. Jak s nimi malovat?

Už jste o nich slyšeli? Jde speciálně formulované akvarelové barvy, které na papíře tvoří zajímavé efekty. Obvykle jsou v názvu označeny termínem „dusk„.

Co si představit pod pojmem „dusk“ akvarelové barvy?

Tyhle barvy dokonale matou tělem. Při prvním kontaktu s nimi se možná podivíte, v čem je jejich zvláštnost. Na první pohled i první nanesení na papír nevypadají nijak zajímavě.

„Dusk“ v angličtině znamená „soumrak“. Přesně takové tyhle barvy taky jsou. Jako kdybyste barevný tón zahalili soumrakem.

dusk akvarel vzorník

Jak s dusk akvarely pracovat?

Dusk akvarely jsou obvykle složené minimálně ze dvou, obvykle ale ze tří pigmentů. Každý z pigmentů má rozdílné vlastnosti.

K tomu, aby na papíře fungovaly jak mají, je zapotřebí dodržet dvě věci:

  • dát jim čas
  • pracovat s dostatečným množstvím vody

Nejlepších výsledků dosáhnete s malováním větších motivů, na detailech kouzlo těchto barev příliš nevynikne.

Které značky vyráběji dusk akvarely?

Nádherné „dusk“ odstíny najdete u Romana Szmala (akvarely Aquarius). Osobně mám moc ráda hlavně odstíny Aquarius Green a Shadow Violet.

Podívejte se na video recenzi akvarelů Roman Szmal Aquarius.

dusk akvarel Szmal Aquarius watercolor

Škálu magických „dusk“ odstínů vyrábí i Daniel Smith. Okouzlily mě zejména odstíny Cascade Green, Undersea Green, nebo Moonglow.

dusk akvarel Daniel Smith watercolor

Z cenově dostupnějších akvarelů si „dusk“ odstíny můžete pořídit od značky Van Gogh. A to dokonce ve verzi v pánvičkách nebo v tubách.

Pořídila jsem si obě varianty, a obě fungují bezvadně. Dusk odstíny v pánvičkách jsem nově doplnila i svou doplňkovou cestovní sadu.

cestovní sada akvarel dusk

Speciální výběr dusk odstínů najdete i u akvarelů Rembrandt.

dusk watercolour

Akvarely Van Gogh i Rembrandt vyrábí firma Talens, jde o studentskou a mistrovskou řadu akvarelů. Zajímalo mě proto, jak tyto barvy dopadnou při vzájemném porovnání (chystám samostatný článek).