Modrotiskový akvarel v Národním muzeu
Kurz Modrotiskový akvarel jsem vymyslela jako poctu pravému modrotisku.
Co je pravý modrotisk?
Modrotisk je nádherná technika, po právu na seznamu nehmotného dědictví UNESCO. Jde o textilní tiskařskou techniku, při které se používá přírodní barvivo získané z indiga. Modrotisk pochází z Číny, do Evropy se dostala v 18. století. Bílé vzory vznikají použitím speciální rezervy. Ta chrání místa, která mají zůstat neobarvená. U tradičních vzorů můžeme vysledovat regionální charakter motivů.
Čím se liší modrotiskový akvarel od pravého modrotisku?
Při vymýšlení koncepce tohoto workshopu jsem se inspirovala barevností tradiční textilní techniky a využitím rezervy ve výtvarném projevu. Na rozdíl od pravého modrotisku, kdy se motivy razítkují na textil, budeme barvu i rezervu nanášet zejména štětcem a používat nebudeme plátno, ale papír.
Budeme dělat na workshopu v Národním muzeu?
Na workshopu budeme používat mistrovské akvarelové a jiné vodové barvy a pracovat s nimi na speciálním akvarelovém papíře. Stejně jako při vzniku pravého modrotisku používají mistři tiskaři rezervu, tzv. pop (pap), i my si ukážeme, jak docílit krásných bílých míst na papíře, bez použití krycí běloby.
Vodové nebo akvarelové barvy, co mají společného, čím se liší? Přečtěte si článek s podrobnými informacemi.
Jak se přihlásit na kurz Modrotiskový akvarel
Workshop probíhá ve spolupráci s Národním muzeem v Praze a bude se konat 16. 5. v budově Národopisného muzea (Musaion) od 17:00 h.