Akvarel s Jitkou - pomůcky, recenze

Akvarel nejen na cestách (3): papíry

V předchozích částech jsme se věnovali barvám, štětcům a ostatním pomůckám, které vám usnadní malování nebo kreslení na cestách. Dnešní díl bych ráda věnovala papírům.
S akvarelem se to totiž má tak – není potřeba příliš mnoho pomůcek, ale na tři věci byste si měli dát pozor:
  1. Dopřát si co nejkvalitnější barvy, co vám váš rozpočet dovolí (raději méně kvalitních barev než velkou paletu nekvalitních).
  2. Obstarat si slušné štětce. Nemusíte si kupovat štětce za pár set, i v nižších cenových hladinách se dá poměrně dobře vybrat – štětec by měl být schopen pojmout velké množství vody a barvy, měl by držet tvar, dobře vám sednout do ruky a neměl by pelichat při každém tahu 🙂
  3. Posledním členem akvarelové „svaté trojice“ jsou papíry. Jasně, můžete si zkoušet malovat na obyčejné školní čtvrtky, ale jakmile okusíte něco „lepšího“, věřte mi, už se vám nebude chtít malovat na nic jiného. Stejně jako pro předchozí články platí, že jde o mou vlastní zkušenost a co vyhovuje mně, někomu jinému nemusí.

Jak si vybrat papír na akvarel?

 
U akvarelu jde o to, aby papír zvládl práci s velkým množstvím vody. To platí zejména, pokud chcete pracovat s technikou rozpitého akvarelu.
Pro práce, u nichž budete pracovat spíše kresebnou technikou a v několika sušších vrstvách, můžete bez větších problémů použít čtvrtky nižší gramáže – kolem 200 g/m2. V podstatě by mohla stačit i lepší školní čtvrtka.
Pokud ale milujete rozpíjený akvarel, určitě hledejte něco lepšího. Poohlédněte se po kartonech přímo na akvarel a určitě vyzkoušejte i papíry s vysokým obsahem bavlny.
Vedle nesáhnete, když použijete ruční akvarelový papír z legendární papírny ve Velkých Losinách. Pro cestování jsou vhodné především jejich akvarelové bloky, které jsou klížené po všech čtyřech stranách, což vám velmi usnadní práci. Papír se při malbě nekroutí, po dokončení a zaschnutí malby papír jednoduše z bloku odříznete. Dejte si ale jen pozor, abyste si papír při odřezávání nepoškodili. Lepší než ostrý nůž je použít malířskou špachtli nebo příborový nůž či knihařskou kostku, jestli máte. Akvarelové bloky, lepené po všech stranách, nabízí mnoho výrobců. Zde máte prostor na výběr přesně podle své chuti.
Doma mám několik bloků s různými papíry. Mezi nimi si vybírám podle aktuální potřeby. Podle čeho, ptáte se? Hlavní je zrnitost a gramáž papíru.
O gramáži už jsem psala výše, ale ještě to trochu rozvedu speciálně pro potřeby malíře na cestách: je jasné, že v zavazadle se počítá každý ušetřený gram i centimetr čtvereční :). Pokud víte, že budete hlavně kreslit a kresby následně kolorovat, nemusíte se tahat s těžkým akvarelovým blokem, stačí vám šikovný skicák se čtvrtkami gramáže cca 200 g/m2 – lze i méně, třeba 170 už kolorovanou kresbu v pohodě zvládne :).

Bloky na akvarel

 
Na mokrý akvarel bych doporučila přímo cestovní bloky. Nejenom, že se s nimi dobře pracuje, ale navíc i moc pěkně vypadají :). Já mám Moleskine a Papelote, ale určitě si vyberete i mezi jinými značkami, např. AMI akvarel má papír 180 g/m2… Šikovné jsou také běžné akvarelové bloky v menších formátech (A4, A5), k sehnání jsou dokonce i papíry ve formátu pohlednice – s předtištěnou zadní „pohlednicovou“ stranou – takže svůj výtvor můžete hned někomu milému poslat!
Zrnitost papíru má vliv na to, jak bude obrázek vypadat. Akvarelové barvy nejsou krycí, stále pod nimi prosvítá struktura papíru. Na detailní kresbu nebo třeba lettering (písmomalířství) si beru hladký papír s jemnou strukturou. Zrnitý povrch by rušil výsledný efekt.
Pokud máte rádi rozmáchlé tahy a je žádoucí textura pod malbou, sáhněte po papíru se zrnitější strukturou.
Při výběru papírů se také možná setkáte s pojmy „hot pressed“ a „cold pressed„. Papír lisovaný za horka (hot pressed) je hladký, papír lisovaný za studena (cold pressed) je víc zrnitý.
Další možnost, podle čeho si můžete vybrat ten „svůj“ akvarelový papír, je složení. Obyčejné čtvrtky jsou vyrobeny klasicky z celulózy, kvalitnější papíry obsahují určité procento bavlny, lnu – prostě „hadroviny“. Ty nejkvalitnější papíry bývají ze 100% bavlny nebo třeba směsi lnu a bavlny. Tyto papíry jsou vyráběny klasickými – obvykle ručními postupy – výborně sají barvu, lépe umožňují opravy a jsou odolné a bez kyselin. To se bohužel také poměrně výrazně odráží na ceně. Kvalitní papíry poznáte také podle toho, že jsou opatřeny průsvitkou (např. Losín – papír z Velkých Losin) a nebo mají vyražen znak výrobce.
A jaké konkrétní značky papíru používám?
Všechny jsou fajn, každý papír se hodí na něco jiného, ty nejlepší jsou až na konci 🙂
  1. Studentský papír Canson 250 g/m2
  2. Pop Aquarell od Koh-I-Noor
  3. Afrodita a Diskobolos, ale i „Klasická čtvrtka“ výrobce Neograph
  4. Montval, XXL Mixed media a XXL Aquarelle od firmy Canson
  5. Fabriano
  6. ruční papíry z Velkých Losin
  7. 100% bavlněné papíry značky Arches
Na cesty jezdím s malými skicáky Montval, Losín nebo některým od Neographu – jednotlivé malby si pak ukládám do desek.
Když chci malovat někde „za pochodu“, beru si notesy Moleskine nebo „kroužkáč“ od Papelote.
 Ten papelotí má navíc praktickou gumičku, která podrží pár štětců i tužku.
A aby se mi listy při práci nekroutily, sepnu je sponkou.
Šťastnou cestu s akvarelem!

Ve výběrové složce papírů na akvarel najdete různé typy a gramáže papírů, některé byste jen těžko kupovali po jednotlivých arších.