Akvarel s Jitkou - kurzy,  Akvarel s Jitkou - techniky

Kvaš (gouache) – Barvy s divným názvem

Protože čtete tenhle článek, nejspíš se zajímáte o akvarel a možná jste někde narazili na pojem kvaš (gouache). Kvaš i akvarel patří do jedné rodiny vodou ředitelných barev. To znamená, že pro práci s nimi vám stačí obyčejná voda, nepotřebujete žádné ředidlo.

Kvaš (gouache) a akvarel, čím se liší?

Často se mně na kurzech akvarelu ptáte, co je to kvaš, jak se vlastně čte to cizí slovo „gouache“ a čím se tyhle barvy s divným názvem liší od akvarelových?

Akvarelové barvy jsou barvy, které jsou vodou ředitelné, jsou transparentní a nejsou krycí. Díky těmto vlastnostem mohou být obrázky namalované akvarelem krásně jasné a zářivé. (Proč tomu tak občas není, si povíme někdy příště).

Kvašové barvy jsou krycí a vodou ředitelné. Kryjí díky přidané krycí bělobě. Po zaschnutí na papíře jsou barvy krásně jemné a sametově matné. Jejich cize znějící název znamená prostě vodové barvy 🙂 (francouzské gouache, it. guazzo = vodová barva) Kvalitní barvy ani zdaleka nepřipomínají tempery, se kterými jsme se trápili na hodinách výtvarky ve škole.

Chcete si vyzkoušet kvaš a akvarel? Můžete začít se mnou!

kvaš a akvarel

Podle mého názoru je kvaš v současnosti trošku opomíjený a možná i trochu nepochopený druh barev. Přitom nabízí tolik kouzelných možností! Můžete s ním malovat v lehounkých vrstvách – stejně, jako s akvarelem a nebo si užít pořádnou hutnou malbu, jako s akrylovými barvami.

Pokud si pořídíte kvašové barvy v pánvičkách, můžete si krabičku barev vzít snadno i na cesty a neomezovat se s malbou jen v prostředí domova. Barvy v tubách nebo dózičkách zase oceníte při míchání velkého množství barevné směsi.

Jak malovat kvašovými barvami?

Pro dosažení jemných a průsvitných lazur barvy nařeďte více a pracujte s nimi stejně, jako s akvarelem. Pokud chcete malovat v silných vrstvách, barvy nařeďte jen tak, aby se vám s nimi dobře malovalo. Získáte tím velkou variabilitu při práci a ano – můžete přemalovávat světlé přes tmavé, takže odpadají starosti se světlými místy, které znáte z akvarelu :). Díky tomu může být kvaš snazším médiem pro začátečníky.

tuby kvašových barev

Na kurzu Akvarel a kvaš vás naučím všechno, co potřebujete znát pro to, abyste si malbu užili! Konečně přijdete na to, JAK co malovat, kdy barvy ředit a kdy naopak použít jejich krycí sílu.

Dostanete tipy na pomůcky, abyste nemuseli tápat v prodejnách výtvarných potřeb. Pomocí cíleně zaměřených cvičení se naučíte ovládat štětec tak, aby vás poslouchal. Naučíte se míchat barvy, takže nebudete odkázáni jen na omezenou paletu barev. A jako bonus se dozvíte, jak si kvašové barvy připravit doma.